BirSpor.com

Fikret Orman’ a Soruyoruz, Sat Sat Nereye Kadar?

Fikret Orman’ a Soruyoruz, Sat Sat Nereye Kadar?
162 views
18 Aralık 2018 - 16:58

Maddi sıkıntılar yaşayan Siyah Beyazlılar Feda sezonunda küçülmüş ve transfer harcaması yapmamıştı. Bu süreçte kulüp stadını yenileyerek büyük bir iş başarmıştı. Bu gelişmelerle birlikte takım 2015/2016 ve 2016/2017 sezonlarında şampiyonluğa ulaşmış, seyircisine büyük mutluluk yaşatmıştı. Bununla birlikte Uefa Avrupa Liginde çeyrek final oynayan takım Şampiyonlar ligi grubundan da namağlup lider olarak çıkmıştı.

Fikret Orman ‘ ın Hataları

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, taraftar hayallerini büyütürken Beşiktaş başkanı Fikret Orman birden oyuncu satma ve maaş bütçesini düşürme hastalığına yakalanarak takımda dengeleri alt üst etti. Kazanılan ilk şampiyonlukta defansın bel kemiği olan ve uzun yıllar takıma hizmet edebilecek Marcelo 7 milyon euro karşılığında Lyon’ a satıldı. Belki iyi para diye düşünebilirsiniz, peki 7 milyon euroya Marcelo ayarında futbolcu bulabilirmisiniz? Ayrıca Marcelo’ nun yerine Pepe transfer edildi ve Pepe ye yıllık 4.750 milyon euro garanti ücret ödendi.

Daha sonra sanki Pepe ile anlaşmayı yapan başkasıymış gibi Pepe’ nin yıllık ücretinin çok fazla olduğu yönetim tarafından söylenmeye başlandı ve Pepe geçtiğimiz günlerde sözleşmesini feshederek takımdan ayrıldı. Şimdi Pepe’ nin yerine harıl harıl stoper aranacaktır. Peki Pepe’ nin yerine bedava oyuncu mu bulacaksınız? Yani en başında hata yapıldı! Marcelo takımda tutulsa stoper sorunu olmayacaktı. 31 yaşında ki Marcele daha 2-3 yıl üst düzey futbol oynayabilirdi ve Beşiktaş’ ın stoper sorunu olmazdı.

Bir diğer transfer hatası ise Dusko Tosci di. Tosic’ in nasıl hırslı, yürekli tabiri caizse tekmeye kafa uzatan futbolcu olduğunu söylemeye gerek yoktur. Dusko Tosic 4.5 milyon euro ücretle Çin’ e transfer edildi. Yerine ise Enzo Roco transfer edildi. Enzo Roco ya 1.6 milyon euro imza parası ödendi. Bu güne kadar sergilediği performansla Enzo Roco’ nun Tosic’ in yarısı kadar oynamadığını hepimiz gördük. Çok fazla pozisyon hatası yapıyor ve aynı zamanda ağır bir futbolcu. Hiç bir zaman Beşiktaş’ ın stoperi olamaz. Kimler izliyor, kimler transfere olur veriyor merak konusu!!!

Bir diğer belk de en büyük hata ise geçen sezonun devre arasında Cenk Tosun’ un Everton a transfer olması. Beşiktaş sezonun ortasında elinde ki en iyi golcüyü Everton’ a 22 milyon euro artı bonuslarıyla sattı. Diyelim oyucu ederini buldu ve sattınız; peki şampiyonluğu hedefleyen takım ne yapar? Yerini dolduracak bir oyuncu transfer edilir! Peki Beşiktaş ne yaptı? Hiçbir zaman Beşiktaş ayarında bir takımın forveti olamayacak Larin ve emekliliği gelmiş Love’ u transfer etti. Larin için 1.8 milyon euro, Love için 3 milyon euro transfer ücreti ödendi. Larin’ i incelediğinizde süper ligde şampiyonluğa oynayan hiç bir takımda forma giyemeyeceğini rahatlıkla görebilirsiniz.

  Oyuncu 23 yaşında, gelişmeye açıktır, 2-3 sezon sonra belki orta seviye bir golcü olabilir. Onun dışında başka bir şey beklemek sadecce hayal perestlik olur! Peki bu Larin’ i kim izledi ve transferine olur verdi? Love için bir şey söylemeye gerek yok! Adam emeklilik ikramiyesi almak için Beşiktaş’ a gelmiş! Parasını aldıktan sonra Beşiktaş’ a veda edip gider. Aldığı 2 milyon euro garanti ücreti ona hiç bir takım vermez! Beşiktaş üstüne para vererek oyuncuyu yollar, bunu yazın bir kenara!!!

Peki şu açıdan bakalım! Beşiktaş’ ın geçen yıl şampiyonluğu kaybetmesinin en büyük nedeni ne idi? Tabi ki gol atamaması! Beşiktaş cezaalanına kadar topu getiriyor, sapdan soldan ortalar açıyor fakat golü atacak oyuncuyu bir türlü bulamıyordu. Peki Cenk Tosun kalsa bu takım şamypiyon olurmuydu? Fal bakmak gibi olacak fakat Cenk Tosun kalsa Beşiktaş geçen yıl %90 şampiyon olurdu.

Peki Beşiktaş şampiyon olamayarak veya 2. olup şampiyonlar ligine gitme şansını kaçırarak ne kadar gelirden oldu? Tek bir rakam verelim Galatasaray şampiyonlar liginden 34.2 miyon euro gelir elde etti! Süper Lig şampiyonluğundan gelen parayı hiç saymıyoruz! Peki şimdi soruyoruz Cenk Tosun’ u sattığınıza değdi mi? Cenk Tosun’ u sattınız yerini dolduracak golcü Larin ve Love mudur?

Gelelim bir diğer faciaya! Sezon başlamış, elinizde Love, Larin ve Negredo dan oluşan 3 forvet var. Bunlara Mustafa Pektemek’ i de dahil edebilirsiniz! En güvendiğiniz, en profesyonel, en tehlikeli olanı hangisi diye sorulduğunda tek cevap vardır sanırım!! Alvaro Negredo. Sezon başladı ve birden Negredo’ nun yıllık ücreti tartışılmaya başlandı! Sormak lazım Negredo gelirken o anlaşmayı Urfaspor’ un başkanı mı yaptı?

Maaş bütçesinde küçülme adına Negredo kulüpten dışlandı ve en sonunda Arabistan’ ın yolunu tuttu! Koca Beşiktaş Larin, Love ve Mustafa Pektemek üçlüsünden oluşan forvet hattına kaldı!

Sözün özü sayın başkan ortalama bilet fiyatlarına baktığımızda en düşük ücret 100-150 Tl arasında değişiyor! 15o Tl verip kale arkasında oturup Larin ve Love’ u mu izleyeceğiz? Geçen bir panelde Türkiye Süper Kupa finali Azerbaycanda, Çin de oynanmalı Türk futbolu tanıtılmalı dediniz.. Larin, Love, Roco gibi transferlerinizi mi tanıtacaksınız Çin’ e ? Kadroyu emekliler takımına çevirdininiz! 2-3 oyuncu dışında satsanız 5 milyon euro edecek oyuncu kalmadı takımda!

Futbolcular başarıyı getirir, başarı da parayı! Siz bu düşünce yapısı ile devam ederseniz Beşiktaş’ ı küçülte küçülte ilk 10′ a oynayan bir takıma dönüştürürsünüz dikkat edin! Sonra Vodafpne Park ta adınız daha fazla anılmaya başlar! Paralar nerede laflarını daha çok duymaya başlarsınız!

 

 

Bir önceki yazımız olan Fenerbahçeye Ersun Yanal da Çare Olamadı 2-2 başlıklı makalemizde 2-2, ersun yanal ve erzurumspor hakkında bilgiler verilmektedir.

POPÜLER VIDEO GALERİLER