Köşe Yazıları

Alanyaspor Rehabilitasyon Merkezi Gibi

Alanyaspor Rehabilitasyon Merkezi Gibi

Süper ligin en renkli takımlarından birisi olarak dikkat çeken Alanyaspor’un aslında son derece farklı bir misyonu var. Bulunduğu konum nedeniyle Türkiye’nin en güzel tatil yörelerinden birisi olan ilçe, kariyerinde bir şekilde başarısız olan futbolcuların, adeta yeniden hayata döndüğü ve toparlandığı yer olarak da dikkat çekmekte. Bunun birçok farklı örneği söz konusu.

Ozan Tufan Adeta Yeniden Döndü

Türk futbolunun şüphesiz ki yetiştirmiş olduğu en büyük isimlerin başında Ozan Tufan geliyordu. Bursaspor takımından Fenerbahçe’ye transfer olan genç isim, her ne kadar burada ilk sezon iyi olsa da, sonraki dönemlerde çok sert bir düşüş yaşadı. Özellikle de fazla kilo alan ve yediklerine içtiklerine hiçbir şekilde dikkat etmeyen genç oyuncu, çok büyük bir tepki görmüştü. Bundan dolayı ilk olarak kadro dışı bırakıldı. Paf takımla çalışmaya başlayan isim bunun sonrasında ise Alanyaspor takımına kiralandı. Yani her ne olura olsun Fenerbahçe ondan hiçbir şekilde vazgeçmedi.

Alanyaspor takımına gelen oyuncu, o dönemin hocası Sergen Yalçın’ın sözünden çıkmadı. Hocası ne derse onu yaptı. Böylelikle bambaşka birisi oldu. Hem gol attı hem de gol attırdı. Onun kısa süre içinde eski günlerini andıran bir performans sergilemesi elbette herkesi çok mutlu etti. Bunların başında ise Ali Koç geliyordu. Taraftar ve Ersun Yanal’ın geri dönmesine sıcak baktığı isim, sezon sonunda yeniden takımdaki yerini aldı. Yeniden doğmuş ve tam olarak rehabilitasyon sürecini başarılı bir biçimde tamamlamış olan Ozan Tufan, Fenerbahçe’de göstermiş olduğu performansla bunu çok net olarak kanıtladı. Hatta genç isim takımın kaptanı oldu.

Vagner Love Birçok Başarı Elde Etti

Alanyaspor forması altında adeta yeniden doğan bir diğer isim ise Vagner Love oldu. Aslında kendisini çok yakından tanıyoruz. Birçok defa daha önce yabancı takımlarla Türkiye’ye gelmiş olan isim, özellikle boncuk takmış olduğu saçlarıyla biliniyordu. Başarılı Brezilyalı oyuncu, uzun bir dönem boyunca Moskova ekibinde forma giydi. Bunun ardından Fransa’nın efsanevi takımı Monaco’ya transfer oldu. Rusya’da düşüşe geçmeye başlayan isim, Fransa’da tam olarak dibe vurdu. Hem gol yollarında sıkıntı çeken hem de mutsuz olan oyuncu ani bir kararla Alanyaspor takımına transfer oldu. Bu gelişme çok büyük bir ilgi çekti. Herkes kendisinin nasıl bir oyun ortaya koyacağını merak ediyordu.

Vagner Love, belki de kariyerinin en güzel dönemini burada geçirdi. Tam anlamıyla ikinci baharını yaşadı ve yeniden doğdu. Bir sezondan fazla Alanyaspor takımının formasını giydi. 44 maça çıkan  isim 34 gol atmayı başardı. Böylelikle üç büyük İstanbul takımının da ilgisini çekmeye başladı. Onu en çok satın almak isteyen takım ise Beşiktaş oldu. Siyah beyazlı ekip, birkaç görüşme sonrasında onu transfer etmeyi başardı.

N’Skala Büyük Takımların Gözdesi

Son derece istikrarlı oyuncuların başında gelen N’Skala, daha önce birçok farklı takımda görev almıştı. Ancak kariyerinin altın günlerini Belçika liginin en iyi ekiplerinden birisi olan Anderlecht’te yaşamıştı. 2016 senesinde ise Alanyaspor takımına transfer oldu. Burada son derece mutlu olan isim aynı zamanda sergilemiş olduğu iyi performansla da dikkat çekmekte. 30 yaşında olan oyuncunun ortaya koyduğu güzel futbol sonrasında ismi de bazı takımlarla anılmaya başladı. Bunların başında ise Fenerbahçe geliyor. Hatta birçok kaynağa göre Beşiktaş da onu transfer etmenin yollarını aramakta. Ancak tüm bunlar için elbette hayatın normale dönmesi lazım.

Papiss Cisse İlgi Topluyor

Papiss Cisse, Alanyaspor takımının başarılı bir diğer oyuncusu. Aslen Senegalli olan bu isim, kariyerine kendi ülkesinde başlamıştı. Burada büyük bir dikkat çekmiş ve Metz takımına transfer olmuştu. Freiburg, New Castle United, Luneng ekiplerinden sonra ise 2018 senesinde Alanyaspor takımına transfer oldu. Oyuncu, buraya gelmeden önce formasını giymiş olduğu son takım olan Luneng’de kötü bir performans sergilemişti. Bundan dolayı en temel amacı eski günlerine geri dönmekti. Bunu da yapmasını bildi. Çünkü tam 55 maça çıkan futbolu 33 gol atmasını bildi. Böylelikle 4.593 dakikada güzel bir performans sergiledi. Bunun yanı sıra maçlarda toplamda 3 asist yapmasını da bildi. 10 sarı kart gören futbolcunun bu performansı alkışı gerçekten hak ediyor.

Salih Uçan Daha Büyük Bir Takıma Transfer Olabilir

Futbolu çok iyi bilen ve yakından takip edenlere, en büyük hayal kırıklığı yaratan genç oyuncu kim desek, büyük ihtimalle çoğunluk Salih Uçan diyecektir. Gerçekten de Salih’ten çok büyük bir beklenti vardır. Fenerbahçe’ye ilk transfer olduğu dönemde birçok kişi onun için yeni Alex demişti. Bundan dolayı hem teknik heyet hem de taraftar ona sahip çıktı. Fakat Salih bir türlü iyi bir oyun ortaya koyamadı. Bunu yaptığı zamanlar elbette oldu. Ancak genellikle kısa süreli olan performansları beklentileri karşılayamadı.

Bu yüzden oyuncu ilk olarak kiralandı ve sonrasında da satıldı. Roma takımına giden futbolcu, kısa bir süre sonra soluğu Empoli ekibinde aldı. Sion ile yine başarısız bir dönem geçiren Salih, bunun ardından Alanyaspor takımına transfer oldu. Genç işim burada ciddi bir şekilde değişim gösterdi. İlk olarak forma giymeye başladı. Daha sonra bunu düzenli bir hale getirdi. Futbolcunun en büyük sorunu genellikle istikrarsız görünümüydü. Ancak bunu da aşmasını bildi. Hatta 8 seneden beri ilk defa bir sezon içinde 25 maçtan fazla müsabakada görev aldı. Böylelikle büyük bir ilgi gördü ve beğenildi. Şimdi merak edilen konu ise oyuncunun hangi takıma gideceği. Salih geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir röportajda büyük takımlara gidebileceğinin sinyallerini vermişti.

Alanyaspor Takımının Sırrı  Ne?

Alanyaspor takımının böyle bir misyona sahip olmasının nedeni çok merak edilmekte. Bunun birden çok sebebi var. Her şeyden önce Alanya, Türkiye’nin bir nevi turizm başkenti. Dünyanın en bilinen yerlerinin başında gelmekte. Hem yerli hem de yabancı birçok turist buraya geliyor. Bu durum doğal olarak, takımdaki oyuncuları olumlu yönde etkiliyor. Havası güzel olan ilçenin, kış mevsimini yaşamaması futbolcular üstünde pozitif bir etki bırakmakta.

Ancak tek neden bu değil. Çünkü Alanyaspor takımının yönetimi de ciddi anlamda son derece profesyonel. Bu işi çok uzun yıllardan beri yapan Hasan Çavuşoğlu, genel olarak hem hocanın hem de futbolcunun işlerine çok fazla karışmıyor. Böylelikle kendilerini çok daha rahat hisseden oyuncular daha iyi bir futbol ortaya koymasını biliyorlar. Bütün bunlar takım için avantaj.

Son olarak takımın seçmiş olduğu hocalardan da bahsetmek lazım. Alanyaspor takımı genel itibariyle genç ve işini iyi yapan isimlerle çalışıyor. Özellikle futbolcularla çok doğru diyalog kuran teknik direktörlerin olması, oyuncuların performansını da yukarı çekmekte. İşte tüm bunlardan dolayı takımın rehabilitasyon merkezi gibi bir misyonu ortaya çıkmış durumda. Birçok futbolcunun daha bu süreçten geçerek, kariyerlerini daha iyi bir yere taşıyacaklarını ifade etmek lazım.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı