Köşe Yazıları

Avrupa Futbol Liglerinde Son Durum

Avrupa Futbol Liglerinde Son Durum

Corona virüsünün dünyanın her ülkesine yayılmasıyla beraber futbol başta olmak üzere tüm ligler ertelendi. Bir aydan fazla bir süredir, farklı birçok ligde maç oynanmıyor. Geride kalan dönemde belli başlı liglerde hangi takımların öne çıktığını hatırlayalım.

Liverpool Şampiyonluğa Çok Yakındı

Şüphesiz ki birçok kişiye göre Avrupa’nın en iyi ligi İngiltere Premier ligi. Geçtiğimiz sene son ana kadar şampiyonluğu kovalayan Liverpool, başarısız olmuş ve bundan dolayı ligi de ikinci sırada bitirmişti. Ancak sezon sonrasında UEFA tarafından düzenlenen Şampiyonlar ligi kupasını kazanmasını bilmişti. Klopp’un öğrencileri bu sene ise son derece iyi bir performans gösterdi. Hatta birçok rekora da imza attılar.

İngiltere Premier liginde geride kalan 29 haftada Liverpool takımı tam 27 kere galip gelmesini bildi. 1 maç berabere bitti. 1 karşılaşmada da mağlup oldular. 66 gol atan takım, kalesinde ise 21 gol gördü. Ligin en az gol yiyen takımı unvanına sahipler. 82 puanlı takım, 57 puanda kalan Manchester City’e büyük bir fark atmış durumda. Corona virüsünün ortaya çıkmasıyla beraber en çok merak edilen husus ise ligin tescillenip tescillenmeyeceğiydi. Bu konuya dair baz tartışmalar yapıldı. Özellikle bir kısım, ligin bu haliyle tescil edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ancak buna karşı çıkanlar da oldu. Buna dair alınmış olan yeni bir karar yok. Gelen haberlere göre Haziran ayı içinde lig başlayacak. Sıkıştırılmış bir program uygulanacak. Bunun sonrasında da ligin tamamlanması sağlanacak.

Belçika’da Şampiyon Belli

Corona virüsü sonrasında birçok futbol ligi tatil edilmişti. En çok konuşulan konu ise şampiyonluk durumu olmuştu. Ülkelerin büyük bir kısmı bekleme kararı almıştı. Ancak bunlardan bir tanesi hemen şampiyonu ilan etti. O da Belçika oldu. Son dönemde genellikle aynı takımların zirve mücadelesi verdiği ligde, federasyon yetkilileri yaklaşık bir ay önce toplantı yaptılar ve şampiyonluk durumu hakkında görüşme gerçekleştirdiler. Buradan çıkan sonuç ise ligin tescil edilmesi oldu.

Böylelikle Belçika liginde kazanan netleşti. O da ligin lideri Club Brugge takımıydı. Alınan bu karar ülke içinde çok fazla tepki görmedi. Hatta ikinci ve üçüncü sırada olan takımlar  da buna saygı gösterdiler. Bunun nedeni ise puan farkının son derece fazla olmasıydı. Lider takım Brugge, 29 maç sonrasında 21 kere galip gelmişti. 7 defa berabere kalan ekip, bir maçta ise yenilmişti. Bunun sonrasında 70 puan topladı. Onu takip eden ve ikinci sırada yer alan Gent ise 55 puanda. Yani arada tam 15 puanlık bir fark var. Fakat UEFA bu duruma tepki koyarak, Brugge ekibinin Avrupa kupalarına dahil edilemeyebileceğini ifade etti.

Almanya Liginde Garanti Bir Durum Yok

Avrupa’nın en iyi ve en önemli liglerinden birisi olan Bundesliga ise Corona virüs öncesinde kıyasıya bir rekabete sahne oluyordu. Son yıllarda üst üste şampiyon olan ve ligi tam anlamıyla domine eden Bayern Münih, bu sene iyi başlamasa da sonradan toparlanmış ve geriden gelerek liderlik koltuğuna oturmasını bilmişti. Liglerin ertelenmiş olduğu güne kadar takım 25 maçta 17 galibiyet aldı ve 4 defa da berabere kaldı. 73 gol atan ekip, 26 gol yedi. Bunun sonrasında ise 55 puan toplayarak ligin zirvesine yerleşmesini bildi.

Ancak Bayern Münih zirvede tek başına değil. Çünkü onu takip eden takımlarla arasında fazla puan farkı yok. Bunların başında Borussia Dortmund gelmekte. Aslında kulüp son derece iyi bir başlangıç yapmıştı. Hatta Bayern Münih takımıyla arasındaki puan farkını açmıştı. Fakat zamanla yaşanan puan kayıplarının ardından durum onlar için iyiye gitmedi. Şu an ligin ikinci sırasında bulunuyorlar. Toplamış oldukları puan ise 51 ve zirvenin 4 puan gerisindeler.

Üçüncü sıradaki Leipzig takımı ise bu sene sürpriz yaparak şampiyon olmak istiyordu. Aslında fena da başlamamışlardı. Fakat özellikle son 2 haftada üst üste iki beraberlik alarak tam 4 puan kaybettiler. Bunun sonrasında da 50 puanda kaldılar. Şampiyonluk şansı halen devam eden diğer ekipler ise 49 puanla M.Gladbach ve 47 puanla Leverkusen oldu.

La Liga Bildiğimiz Gibi

Futbol denildiği zaman akla gelen ilk liglerin başında her daim La Liga anılmakta. Çok uzun yıllardan beri buradaki şampiyonluk mücadelesi iki takımın arasında geçmekte. Bunlardan birisi Barcelona iken diğeri ise Real Madrid oldu. Virüsün yayılmaya başlamasının hemen ardından birçok ülkede olduğu gibi burada da karantina uygulamasına geçildi. Böylelikle ligler de tatil edilmiş oldu. Ligin şimdiki haliyle tescil edilmesi gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değil. Çünkü iki takımın arasında sadece 2 puanlık bir fark bulunuyor. Lider Barcelona 58 puana sahipken onu ikinci sırada takip eden Real Madrid takımının 56 puanı var. Çok büyük bir aksilik söz konusu olmazsa, Haziran ayından itibaren liglerin başlatılması ihtimali var.  Ancak bunun için ülkedeki salgının bir an önce durması gerekmekte.

İtalya’da Mücadele Kıran Kırana

İtalya çok uzun bir süre boyunca salgının ana merkezlerinden birisi olmuş durumda. Şu an için bu durum biraz daha iyiye gitmekte. Ancak halen günlük olarak 600 civarında ölüm açıklıyorlar. Bundan dolayı Serie A’da 26.haftada tatile girdi. Yeniden ne zaman başlayacağı ise en çok merak edilen konuların başında gelmekte. Yine en erken Haziran ayı içinde liglerin başlama durumu söz konusu. Bundan dolayı daha uzun bir süre boyunca ligin oynanması mümkün değil.

Son duruma baktığımız zaman bu sene de büyük bir mücadelenin olduğunu görmekteyiz. 6 seneden beri ligi domine eden ve üst üste şampiyon olan Juventus, kısa süreli bir geriye düşme durumuna rağmen sonradan toparlandı ve liderliği yeniden ele geçirdi. Çok uzun süreden beri şampiyon olamayan Lazio buna rağmen halen takibini devam ettirmekte. Zaten puan durumuna baktığımız zaman bunu çok açık bir biçimde görmekteyiz. Lider Juventus takımının 63 puanı var.

Bu sezon 3 defa yenildi. Toplamda tam 50 gol atmasını bildi. Onları Lazio takımı izlemekte. Aralarında sadece 1 puanlık fark söz konusu. Inter takımının ise sadece 54 puanı bulunmakta. Yani onların her ne kadar matematiksel olarak bir şansı olsa da, aradaki puan farkının kapanması çok kolay görünmüyor.

Süper Ligde Heyecan Devam Ediyor

Şüphesiz ki şu an için Avrupa’da şampiyonluk heyecanının en çok yaşandığı liglerin başında Türkiye gelmekte. Çünkü aynı anda birden fazla ve hatta 4 takımın zirve mücadelesi içinde olduğunu görmekteyiz. Trabzonspor ve Başakşehirspor ekipleri ilk iki sırada bulunmakta. Bunların ikisi de 53 puana sahip. Sadece averajları farklı.

Şampiyon olmak için büyük bir mücadele veren bir diğer takım ise Galatasaray oldu. Sarı kırmızılı takımın 50 puanı bulunmakta. Onu takip eden Sivasspor ise 49 puanla yoluna devam ediyor. 5,6 ve 7.sıradaki takımların da şampiyonluk şansı olmalarına rağmen bu ihtimal son derece zayıf.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı