FutbolKöşe Yazıları

Corona Futbolu Katletti

Corona Futbolu Katletti

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa süre içinde dünyanın neredeyse tüm ülkelerine yayılan Corana virüsü, birçok insanın canını aldı. Bulaşıcı hastalık spor müsabakalarını ve özellikle de futbolu olumsuz şekilde etkiledi. Artık ülkelerin çok büyük bir kısmında ligler oynanmıyor.

Çin Ligi Başlamadı

Virüsün Çin’den çıkmasının hemen ardından sırasıyla Asya ülkelerine ve oradan da Avrupa’ya kadar hastalık bulaştı. Bu durum elbette ilk olarak  Çin ligini etkiledi. Lige bir ara verilmişti. Geleneksel yılbaşı kutlamalarından dolayı lig oynanmıyordu. Ancak virüsün yayılmasıyla beraber artık ligin çok ileri bir tarihte başlamasına karar verildi. Bu sırada son derece ilginç bir olay yaşandı. Virüsün çıkmış olduğu kent olan Wuhan’ın futbol takımı, devre arası nedeniyle yabancı ülkede, İspanya’da kampta bulunuyorlardı. Fakat Corona çok hızlı bir biçimde yayılmaya başlayınca takımın ülkeye girişi de yasaklandı. Wuhan futbol takımı İspanya’da kaldı. Ancak geçtiğimiz gün, kendi ülke ve şehirlerinde karantinanın kalkmasıyla beraber dönebildiler.

Çin şu an için bu hastalığı tam olarak atlatmış olmasa da, en azından kontrol altına almış gözükmekte. Şimdi en çok merak edilen konu ligin ne zaman başlayacağı. Fakat bu hususta herhangi bir açıklama yapılmış değil. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde karantina kalksa da, tehlike halen geçmedi. Çin hükümetinin, mutlaka ligler başlayacak demesine rağmen az da olsa yeni vakalar görülüyor. İşte bu yüzden belli bir süre daha liglerin başlaması söz konusu olmayacak.

Euro 2020 Ertelendi

Virüsün yayılmaya başlamasından sonra en çok merak edilen konuların başında Euro 2020’nin ertelenip ertelenmeyeceği geliyordu. İlk başlarda böyle bir durumunun yaşanmayacağının altı çizildi. Ancak daha sonra vaka sayısında patlama yaşandı. Bunun hemen ardından alınan karar ile organizasyon süresiz olarak ertelenmiş oldu. Bu konuda İtalya’da durumun çok kötüye gitmesi en temel neden şeklinde yorumlandı. Çünkü bu ülke turnuvanın en dikkat çekici ev sahiplerinden birisiydi. Hatta organizasyonun açılış maçı olan İtalya  – Türkiye karşılaşması, Roma’da oynanacaktı. Ancak gelen haberle bu karşılaşma da dahil olmak üzere organizasyon komple ertelendi.

Turnuvanın ne zaman başlayacağı ise çok merak edilen konuların başında gelmekte. Özellikle İtalya’da son bir haftada vaka ve ölü sayısının düşmeye başlamasından sonra Mayıs ayının ortasında ya da Haziran ayının başında durumun kontrol altına alacağı tahmin edilmekte. Ancak böyle bir durum olsa bile ilk olarak liglerin oynanıp tamamlanması gerekiyor. Bundan dolayı 2020 senesi içinde Avrupa Futbol Şampiyonasının oynanması söz konusu değil.

Bu kararın açıklanmasıyla beraber Türk milli takımımızın İtalya ve Azerbaycan’da oynanacak olan grup müsabakaları da iptal edilmiş oldu. Her ne kadar bu karar futbol severler için çok büyük bir şok olsa da; ay yıldızlıların birçok sakat oyuncusunun olduğu düşünülürse, avantaja çevrilebilir. Özellikle Merih Demiral ve Yusuf Yazıcı gibi futbolcuların sakat olmasından dolayı turnuvada olamayacakları düşünüldüğü zaman, bu durum pozitif yönde değerlendirilebilir. Elbette bu kararın ardından futbola aç olan kitlelerin biraz daha beklemesi gerekmekte. En iyi ihtimalle bu organizasyonun 2021 yılının yaz aylarında yapılması konuşuluyor.

Avrupa’daki Ligler Oynanmıyor

Corona virüsü nedeniyle dünyanın en çok izlenen ligleri olarak İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi organizasyonlar da ertelendi. Şimdi herkesin aklında aynı soru var. O da liglerin ne zaman başlayacağı.  Virüsün bir dönem en çok yayılma alanı olan İtalya’da, maçların bir süre daha devam etmesi felaketin başlangıcı olmuştu. Daha sonra İtalya Futbol Federasyonu almış olduğu karar sonrasında ligleri erteledi. Liglerin o anki haliyle tescil edilmesi gibi bir durum şu an için söz konusu değil. Özellikle İnter ve Juventus arasındaki şampiyonluk mücadelesi çok büyük bir ilgi çekiyordu. Yapılan erteleme sonrasında birçok yıldız oyuncu ülkeden ayrıldı.

Bunların başında da Portekizli yıldız ve Juventus takımının deneyimli oyuncusu Ronaldo geliyordu. Hatta gelen haberlere göre deneyimli isim, satın almış olduğu adada kendisi ve ailesiyle beraber karantina altında yaşamakta. Sahip olduğu otelleri de hastaların kullanımı için açmış bulunuyor.

İtalya’nın böyle bir karar almasının ardından diğer ülkeler de buna uydular. İspanya, İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerdeki ligler ertelendi. Zaman zaman bazı ülkelerde, liglerin o anki haliyle tescil edilmesi konuşuluyor. Bu konu özellikle İngiltere’de çok sık gündeme geldi. Zaten Liverpool’un çok büyük bir puan farkı açmasından dolayı şampiyonluğuna kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak buna rağmen mevcut öneri kabul görmüş değil. Bundan dolayı bir süre daha beklenecek ve ardından da ona göre karar verilecek.

İspanya’da ise şampiyonluk adayları bu sene olduğu gibi yine Barcelona ve Real Madrid. İki ekip arasındaki amansız mücadele devam etmekte. Lig ertelenmiş olsa da bu haliyle tescil edilmesi gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değil. Bu anlayış kendisini Fransa liginde de göstermekte. Almanya da beklemeye devam ediyor.

Belarus Devam Ediyor

Şu an için Avrupa’da tüm ligler tatil edilmiş olsa da, bunu yapmayan sadece bir ülke var. O da Belarus oldu. Doğu Avrupa’da yer alan bu ülke; virüsün yayılmasından sonra bunu grip olarak tanımladı. Yani sıradan bir soğuk algınlığından hiçbir farkı yok dendi. Bundan dolayı devlet başkanının almış olduğu karar sonrasında karantina uygulamasına geçilmeye karar olmadığı söylendi. Ligler devam ediyor. Maçlar, daha önceden olduğu gibi hafta sonlarından yapılmakta. Bundan dolayı geçtiğimiz günlerde UEFA ülkeyi uyararak bu kararlarını gözden geçirmeye devam etti. Ancak Belarus, maçların devam edeceğini ve ligin de bitirileceğini söyledi.

Belçika Şampiyonu Tescil Etti

Avrupa’da yaşanan bu gelişmeler ışığında sadece bir ülke ligini tescil etti. O da Belçika oldu. Liglere ara verilmesinin ardından bir araya gelen yetkililer, oy birliğiyle ligin o haliyle kabul edileceğini söyledi. Aslında bu çok da şaşırılacak bir durum değil. Çünkü 16 takımın olduğu ligde, 29 maç oynanmıştı. Lider Club Brugge 70 puan ile ligin zirvesinde yer almaktaydı. İkinci sırada ise Gent takımı geliyordu. Gent ise 55 puana sahip. Fakat yaşanan bu gelişmenin ardından UEFA’dan son derece sert bir tepki geldi.

Almanya Mayıs Ayını İşaret Ediyor

Liglerin ertelenmiş olduğu bir diğer ülke ise Almanya oldu. Bu ülke aynı zamanda virüsle en çok ve en iyi şekilde mücadele eden yerlerin başında gelmekte. Haliyle burada da ligler tatil edildi. Ancak vaka sayısında yaşanan düşüş sonrasında liglerin özellikle Mayıs ayının ortasında başlayabileceği konuşulmakta. Bu konuda henüz net bir tarih verilmiş değil.

UEFA’dan Tehdit

Belçika’nın lig bitmeden şampiyonu tescil etmesine UEFA tepki gösterdi ve şu açıklamayı yaptı; şu an tüm dünya olarak son derece zorlu bir sürecin içinden geçiyoruz. Ligler bir süre daha oynanmayacak. Fakat buna rağmen tehlikenin geçmesinden sonra maçlar devam edecek. Bundan dolayı liglerin şu anki halleriyle kabul edilmesi gibi durumlarını tanımayacağız. Hatta bunu yapan ülkelerin takımları Avrupa kupalarında mücadele edilmeyecek, denildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı