Köşe Yazıları

Corona Virüsü Futbolu Nasıl Etkileyecek?

Corona Virüsü Futbolu Nasıl Etkileyecek?

En çok merak edilen konu Corona virüsünün bir şekilde kontrol altına alınmasından sonra futbolun nereye evirileceği? Çünkü hayatın ve futbolun bir kerede ve kısa süre içinde normale dönmesi beklenmiyor. Son yaşanan gelişmelerden hareketle bu konuyu enine boyuna incelemek lazım.

Euro 2020 Bir Sene Sonra Yapılabilir

Bu senenin en çok ve merakla beklenen organizasyonu şüphesiz ki Euro 2020 olacaktı. Avrupa şampiyonası bilindiği üzere her 4 senede bir yapılıyordu. Türk milli takımımızın grup aşamasında son derece büyük bir performans göstermesi, yalnızca bir defa yenildikten sonra gruptan çıkmayı garantilemesi üzerine tüm gözler mevcut organizasyona çevrilmişti. Fakat Corona virüsünün ortaya çıkması ve bütün dünyayı son derece olumsuz bir biçimde etkilemesinden sonra işler de değişti. UEFA ilk olarak sadece belli ülkelerin ev sahipliğinin değiştirilebileceğini ifade etmişti. Fakat işin çok daha ciddi bir boyuta gelmesinin ardından, organizasyon iptal edildi.

Şimdi en çok merak edilen konu ise turnuvanın yapılıp yapılmayacağı. Gelen haberlere göre bu zor bir durum. Çünkü birçok lig henüz bitmiş değil. En iyi ihtimalle Avrupa’daki liglerin minimum 6 haftası var. Hatta çoğu ülkede 7 ve 8 hafta söz konusu. Maçlar Mayıs ayının ortasına başlatılsa bile liglerin kapanması Temmuz aynı bulabilir. Haftada iki maç oynanırsa Haziran ayına kadar sarkma olacak. Bundan dolayı organizasyonun bu sene içinde yapılması neredeyse imkansız.

İşte bu yüzden konuşulanlara göre en erken olarak 2021 yılının gösterildiğini hemen ifade etmek lazım. Yani yine Haziran ayı içerisinde ancak 2021 senesinde organizasyon düzenlenebilir. Bu konuda alınmış net bir karar her ne kadar söz konusu olmasa da, genel olarak eğilimin bu yönde olduğunu herkes ve özellikle de UEFA’ya yakın kaynaklar çok açık bir biçimde ifade ediyor.

Şampiyonlar Liginde Yeni Format

En çok merak edilen konuların başında şampiyonlar liginin ne olacağı gelmekte. Bilindiği üzere Avrupa futbolunun zirve noktası olarak tanımlanan Şampiyonlar liginde grup maçları bitmişti. Bununa ardından son 16 turu yapılacak. Ancak gelen haberlere göre farklı bir format söz konusu. Buna da 8’li final adı verilmekte. Çünkü çeyrek final maçları tek ayaklı olarak oynanacak. Normalde bunların bir de rövanşı olacaktı. Ancak zamandan kazanmak için buna yer verilmeyecek. Asıl bomba ise başka.

Gelen haberlere göre UEFA, bu maçların tümünün İstanbul’da oynanmasını düşünüyor. Hatta geçtiğimiz günlerde bu konuyla alakalı olarak TFF ile bir toplantı yapan UEFA, tesis ve stadyum listesini istedi. Bu da, mevcut formatın geçerli olacağının en büyük kanıtlarından birisi. Final maçının Atatürk Olimpiyat stadyumunda oynatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu konuda bir farklılık ya da değişiklik söz konusu değil. Ancak diğer final maçlarının farklı stadyumlarda oynanması gerekmekte. Bundan dolayı hangi statlar olacak konusunda UEFA ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Elbette ilk akla gelen 3 stadyum var. Bunlar üç büyük İstanbul takımının tribünleri olarak dikkat çekmekte. Bunun yanı sıra Başakşehirspor ve Kasımpaşaspor ekiplerine ait olan tesis ve stadyumları da unutmamak lazım. Böylelikle final maçları için ülkemize gelecek olan kulüpler, buralarda hazırlıklarını tamamladıktan sonra müsabakalarını da oynayacaklar.

Merak edilen bir diğer konu ise seyirciyle alakalı olarak nasıl bir karar alınacağı. Buna göre iki farklı görüş ön plana çıkmakta. Birçok otorite hiçbir şekilde taraftar alınmayacağını ifade ediyor. UEFA içinden alınan bilgiler de bu yönde. Ancak bu konuda yeni gelişmeler var. Özellikle sosyal mesafe kuralına tam bir uyum sağlanarak, buna göre seyircilerin maça dahil edilebilmesi gibi bir durum da olabilir. Fakat buna dair kesin bir durum söz konusu değil. İşte bu yüzden biraz daha beklemek gerekmekte.

Gelelim maçların oynanama tarihine. Son 16 maçlarının tamamlanmasının hemen ardından tek ayaklı çeyrek final müsabakalarının en erken ağustos ayı içinde oynanması beklenmekte. Bunun için mevcut ayın ikinci yarısı uygun görülüyor. En geç olarak verilen tarih ise eylül ayının ilk haftası. Bunun ikinci haftası da söz konusu olabilir. Şimdi gözler UEFA’nın vereceği karara çevrilmiş durumda. İçerinden gelen bilgilere göre kurumun bu plan konusunda son derece ısrarcı olduğu dile getirilmekte. İşte bu nedenle İstanbul’un tanıtımına çok büyük bir katkının olacağını söylemek mümkün. Elbette tüm bunların öncesinde virüsün bir şekilde kontrol altına alınması lazım. Ancak bunun sonrasında mevcut plan devreye girebilir.

Gelelim diğer plana. UEFA’nın bu konuya dair açık açık konuştuğu ve tartıştığı bir plan daha söz konusu. Buna göre çeyrek final maçları Avrupa’da devam edecek ve oynanacak. Bir ya da iki karşılaşma öncesinde bu yapılacak. Sonrasında ise yarı finale doğal olarak dört takım kalacak. İşte bu takımlar hemen ardından soluğu İstanbul’da alacaklar. Basketbol organizasyonlarında karşımıza çok sık çıkan final four düzenine geçilecek. 3 maçın ardından UEFA şampiyonlar ligi şampiyonu da belli olacak.  Tabi ki henüz bu iki plandan hangisinin yürürlüğe gireceğine dair bir açıklama yapılmış değil. Fakat kısa bir süre içinde buna dair karar açıklanacaktır.

Maçlar Seyircisiz Oynanacak

Corona virüsünden kurtulsak bile bir anda her şeyin eskisi gibi aynı olması kesinlikle mümkün değil. Çünkü bu virüsün tedavisi yok. Çok kısa zaman dilimi içinde de bulunması pek beklenmiyor. İşte bu yüzden liglerin başlaması durumunda dahi maçların bir müddet boyunca seyircisiz olarak oynanması gündeme gelecek. Yani müsabakalara seyirci alınmayacak. Karşılaşmaların bundan dolayı heyecansız olduğunu düşünmek normal. Fakat bir süre daha sağlık tedbirlerine uyumlu şekilde hayatın devam etmesi tasarlanmakta. Bunun yanı sıra sosyal mesafe kuralı olarak bilinen şeyin süreceği de dile getiriliyor. Tüm bunlar hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağının en dikkat çekici kanıtları.

Şampiyonu Federasyonlar İlan Edilebilir

Corona virüsü ile süren mücadele devam ederken son derece farklı bir çıkış ve yol UEFA’dan geldi. Normalde UEFA, şampiyonlukların şu anki haliyle tescil edilmesine son derece sert bir biçimde karşı çıkıyordu. Ancak anlaşılan bu konuda bir geri adım atılmış durumda. Çünkü UEFA başkanından buna dair bir açıklama geldi. Başkan konuya dair şunları söyledi; kurum olarak liglerin şu anki haliyle tescil edilmesine her daim karşı çıktık. Bunun adil bir durum olmadığını düşündük. Ancak işler değişti. Şu an için bir aydan önce hiçbir ülkede liglerin başlayacağını düşünmüyoruz. Gidişat onu göstermekte.

Bundan dolayı ülke federasyonlarına çok büyük bir iş düşmekte. Bir süre daha bekleyeceğiz. Eğer virüsle mücadele konusunda çok büyük yol alınmazsa, yetki federasyonlarda olacak. Yani onlar ligin son durumuna bakarak kimin şampiyon olduğuna karar verebilecekler. Böyle bir halde Türkiye’de çok büyük tartışmaların yaşanacağını kesin. Çünkü Galatasaray ve Başakşehirspor gibi ekiplerin, bulundukları konumdan dolayı bunu kabul etmeleri pek de söz konusu değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı