Köşe Yazıları

Ligin Başlamasına Dair Yeni Bir Bakış

Ligin Başlamasına Dair Yeni Bir Bakış

Fatih Terim, corona virüsünü yendikten sonra evinden de olsa çalışmalara devam ediyor. Birçok basın mensubunun röportaj yaptığı deneyimli ismin süper ligin başlamasına dair getirmiş olduğu yeni plan son derece büyük bir ilgi çekti. Buna göre Terim, sıkıştırılmış bir program üzerinden maçların oynanıp tamamlanmasının son derece mantıklı olduğunu söyledi. İşte o planın ayrıntıları.

Spor Bilim Kuruluna İhtiyaç Var

Her şeyden önce Fatih Terim’in dile getirmiş olduğu ilk konu spor bilim kurulu. Bilindiği üzere virüsün yayılmasının hemen ardından bir sağlık bilimi kurulu oluşturulmuştu. Bunun sonrasında birçok karar mevcut yapı üstünden alınmıştır. Fatih Terim, spor için de böyle bir departmanın oluşturulmasının son derece mantıklı olduğunu dile getirdi. Çünkü başta futbol olmak üzere sporun kendisine özgü olan bir kurallar silsilesi ve yapısı var. Bundan dolayı futbolun içinden gelmiş olan kişilerin ortaya görüş koyması ve bunun sonrasında da bazı kararların alınması son derece mantıklı bir durum. Bu konuda ilerleyen zamanlarda yeni gelişmeler yaşanabilir.

Hızlandırılmış Lig Çözüm Olur

Ligin nasıl bitirilmesi gerektiğine dair birçok farklı görüş dikkat ekmekte. Fatih Terim de bu konu hakkında konuştu. Bunun TFF’nin planından daha farklı olduğunu hemen ifade etmek gerekmekte. Liglerin bitmesine 8 haftanın kaldığı herkes tarafından bilinmekte. Bundan dolayı kalan haftaların çok hızlı bir biçimde oynanması herkesin ortak görüşlerinden birisi olarak dikkat çekmekte. Fatih Terim de bu konuda ısrarcı. Böylelikle lig bir aylık süre içinde bitmiş olacak.

Ancak burada merak edilen en temel husus programın nasıl olacağı. Avrupa örneklerine baktığımız zaman çarşamba pazar sisteminin olduğunu görmekteyiz. Böylelikle bir hafta içinde iki maç oynanıyor. Liglerin başlaması durumunda da bu kuralın karşımıza çıkması normal. Fakat Fatih Terim bu hususta daha farklı düşünmekte.

Buna göre takımlar maçlarını pazartesi, salı, çarşamba günleri oynayacaklar. Yani haftanın ilk müsabakaları bu üç tarih içinde oynanacak. Daha sonra aynı hafta içinde ikinci maçlar için günler ise cuma, cumartesi, pazar olarak belirlendi. Böylelikle bir aylık zaman dilimi içinde liglerin oynanması da tamamlanmış olacak. Fakat bunun ne kadar sürdürülebilir olduğu çok tartışılan bir konu.

Deplasman mı Olacak Tek Kentte mi Oynanacak?

Önerilen yeni planda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise maçların nerede oynanacağı. Bu konuda iki farklı öneri söz konusu. TFF, bunun için Alanya ve Antalya’yı adres olarak göstermekte. Ancak Fatih Terim bu konuda çok farklı düşünmekte. Ona göre maçlar, her takımın kendi stadyumunda oynanmalı. Fakat bunun büyük bir handikap olduğunu hemen ifade etmek gerekmekte. Bunun iki nedeni var. İlki sıkıştırılmış program. Türk futbolcusu genellikle çok sık aralıklarla maç yapmaya alışkın değil. Bizim sistemimiz İngiltere’den çok farklı. Çünkü haftada bir müsabaka yapılmakta.

Bunun yanı sıra oyuncular uzun bir süreden beri antrenman yapmıyorlar. Yarın maçlar başlasa bile çok kısa süre içinde hazır olmaları pek mümkün değil. Bundan dolayı haftada iki maç gibi yoğun bir programını kaldıracaklarını olası görmüyorum. Zaten deplasmanlı müsabaka planının tek handikabı bu değil. Daha farklı bir sorun daha var.

 

Türkiye olarak şu an için virüsle çok iyi bir biçimde mücadele ediyoruz. Ancak ifade edilene göre bu virüsten tam olarak ve yüzde yüz olacak şekilde kurtulmak söz konusu değil. Bundan dolayı hayatın normale dönmesi yıllar alabilir. Bu yüzden deplasmanda maç yapmak çok mantıklı değil. Aynı zamanda sağlık açısından birtakım riskleri de beraberinde getirmekte. Sürekli yolculuk yapılması, başka kentlere gidilmesi, burada konaklanılması virüsün bulaşma hızını arttırabilir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı birçok kişiye göre en mantıklı şey tüm maçların tek bir kentte oynanması. Bu konuda akla gelen ilk şehir elbette İstanbul. Fakat bu şehrin çok büyük handikapları var. Bunların başında ise virüsün kentteki yayılma hızı gelmekte. Şu an için ülkemizde en çok corona virüsü vakası bu şehirde. Eğer maçlar burada oynanırsa, bu durum doğal olarak bir sirkülasyonun ortaya çıkmasına neden olacak. Gidiş ve gelişlerin yanı sıra ortaya çıkacak olan trafik büyük bir sıkıntı demek.

TFF’nin Önerisi Daha Mantıklı

Ancak TFF’nin yapmış olduğu öneri çok daha mantıklı görünmekte. Bunun nedeni ise seçilmiş olan Antalya kenti ve onun ilçesi Alanya’nın çok büyük avantajlar sunduğunu ifade etmek lazım. Her şeyden önce burada bir stadyum sorunu söz konusu değil. Antalyaspor takımının son derece büyük bir stadı mevcut. Alanya için de aynı şeyleri söylemek gerekmekte. Bunun yanı sıra otel sayısının çok olması büyük avantaj. Birçok yerli ve yabancı takım sezon arasını genellikle burada geçirdiği için otellerin de buna göre bir hazırlık yaptığını görmekteyiz. Onlarca stadyum var.

Zaten stadyumların kapasitesinin ne kadar büyük olacağı çok da önemli bir konu değil. Çünkü maçlarda seyirci olmayacak. Bu yüzden klasik bir antrenman sahasında bile maç yapılabilir. Zaten gelen haberlere göre hangi plan kabul edilirse edilsin seyirci alınması gibi bir durum yok. Alanya ve Antalya önerisi çok mantıklı. Fatih Terim’in getirdiği önerideki maç sıklığı uygulaması göz önünde bulundurulabilir. Buna göre hareket edilmesi halinde maçların en kısa süre içinde tamamlanması mümkün olacaktır.

Kampa Gerek Yok

Bunun yanı sıra Fatih Terim tarafından getirilmiş olan bir diğer öneri ise kampın olmaması. Direk olarak maça çıkılması. Özellikle deplasmandaki müsabakalarda böyle bir kararın alınması hocaya göre daha mantıklı olacak. Fakat bu konuda tüm takımlara bir dayatma yapılmasının doğru olmadığını ifade etmek gerekmekte. Eğer kamp yapmanın virüsün yayılmasına bir etkisi söz konusu ise bu konuda TFF gerekli kararı alacaktır.

Evde Çalışmayla Olmaz

Fatih Terim’in de ifade ettiği gibi futbolcuların evde çalışması ve bu şekilde kendilerini zinde tutmaları çok mantıklı değil. Türk oyuncularının özellikle sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlara baktığımız zaman bir kısmının kilo aldığını görüyoruz. Bu oyuncular elbette evde çalışmalarını devam ettirmekteler. Fakat bunun her daim yeterli olduğunu söylemek çok kolay değil. İşte bu yüzden ilk olarak liglerin kontrollü bir biçimde oynatılması gerekmekte. Elbette oyuncuların eskisi gibi bir anda formlarını yakalamaları basit değil. Belli bir sürecin geçmesi gerekiyor. Bu da zamanla halledilecek olan bir şey.

Nasıl Bir Futbol Bekliyoruz?

Şimdi gözler TFF’ye çevrilmiş durumda. Ligin kaldığı yerden devam etmesine artık kesin gözüyle bakılıyor. Hatta birtakım tarihler de dile getirilmekte. Ancak merak edilen husus ortaya nasıl bir oyunun koyulacağı. Bunun çok yüksek kalitede olmasını sanırım hiç kimse beklemiyor. Önemli olan ligin bir an önce tamamlanması ve şampiyon ile küme düşen takımların belli olması. Zaten yeni sezon hazırlıkları başladığında virüsün beli büyük bir ihtimaller kırılmış olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı