Köşe Yazıları

Süper Lig İçin Yeni Formüller

Süper Lig İçin Yeni Formüller

Corona virüsünün futbol üzerindeki en büyük etkisi liglerin ertelenmesi oldu. Ancak bu virüs ile mücadele devam ederken yavaş yavaş başlayan kontrol altına alma sonrasında, karşılaşmaların ne zaman başlayacağına dair programlar ve görüşler de sıklaşmaya başladı. Hatta buna dair ayrıntılı planlar dünden itibaren sızmaya başladı.

İki Şehirde Maçlar Yapılabilir mi?

Virüs ile mücadele son sürat devam ederken birçok kişinin aklındaki soru belli. Süper lig ne zaman başlayacak. İnsan sağlığı daha önemli bir konu olmasına rağmen bu hususun gündeme çok sık gelmesi aslında şaşırtıcı değil. Zira ligimizdeki rekabet herkesin malumu. Üstelik son senelerin en çekişmeli liglerinden birisine tanıklık ediyoruz. İlk 4 sıradaki takım şampiyonluğun en büyük adayı. Hatta onu izleyen 4 takım da bu konuda çok şanslı. Hal böyleyken insanların ligin ne zaman başlayacağını merak etmesi doğal bir durum.

Gelelim bu konudaki son dedikodulara. Aslında tam olarak dedikodu demek çok mantıklı değil. Çünkü konuyu gündeme taşıyan Ercan Taner oldu. Buna göre TFF, Haziran ayının ortasında ligleri başlatmayı düşünüyor. Hatta buna dair ayın 15’inde ilk karşılaşmanın yapılması bekleniyor. Bu konuda sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların sonrasında ayrıntılar da netleşti.

İki Şehirde Maçlar Oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu, almış olduğu ancak henüz açıklama yapmamış olduğu karara göre maçları Haziran ayı içinde başlatacak. Bunun için 15 Haziran uygun görüldü. En çok merak edilen konu ise hangi kentlerde ve hangi formatlarda maçların yapılacağı. Buna dair program belli. Çünkü kalan maçlar için iki farklı kent düşünülüyor. Bunlardan birisi Antalya iken diğeri ise onun ilçesi olan Alanya. Neden bu şehirler seçildi sorusu da hemen gündeme geldi.

Bunun birden çok nedeni var. İlki ise bu şehirlerin iklimi. Bilindiği üzere Antalya ve Alanya ülkemizin en sıcak şehirleri içinde dikkat çekmekte. Bunun yanı sıra virüsün her ne kadar tüm iklimlerde görülmüş olsa da, özellikle sıcak havalarda biraz daha az etki gösterdiği biliniyor. Bundan dolayı mevcut iki kent son derece uygun. Turistik olan bu merkezler aynı zamanda denizi ve doğasıyla da ilgi görmekte.

Hem Antalya hem de Alanya Türkiye’nin spor başkentleri arasında bulunmakta. Çünkü ligler bittiği zaman birçok takım hazırlık kampı için soluğu burada alıyor. Bunun yansıması ve sonuçları çok olumlu. İki yerde de onlarca stadyum vardır. Birçok büyük otel devasa stadyumlar ve antrenman tesisleri inşa etti. Bunun yanı sıra bizzat devletin yaptırmış olduğu stadyumlar da söz konusu. Yani bu konuda hiçbir sıkıntı söz konusu değil. İşte bu nedenle aynı anda tam 18 takımının burada yer alması, çalışmalarını devam ettirmesi ve maçlara çıkması mümkün. Bunu karşılayabilecek kapasitede birçok tesis söz konusu.

Seyirci Olmalı mı?

Bu plan gündeme geldiği zaman en çok merak edilen konu ise seyircilerin durumu oldu? Gelen bilgilere göre maçlara hiçbir şekilde seyirci alınmayacak. Çünkü eski düzene bir anda geçilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Virüs tehlikesi geçse bile kesinlikle bir süre daha sosyal mesafenin korunması gerekmekte. İşte bundan dolayı gelen haberlere göre maçlarda seyirci olmayacak. Bu durum her ne kadar seyir zevkini düşürecek olsa da, insan sağlığının korunması açısından son derece önemli.

Basın Mensuplarının Durumu Olacak

Maçlar başladığı zaman tüm karşılaşmaların daha önce olduğu gibi canlı bir biçimde yayınlanması elbette söz konusu. Zaten bu konuda yayıncı kuruluşun hemen harekete geçeceği bildiriliyor. Hal böyleyken basın mensuplarının maçı takip edip edemeyeceğine dair merak edilen birçok husus söz konusu. Bu konuda da tam net bir açıklama yok. Ancak gelen bilgilere göre; bu konuyu TFF bilim kuruluna bırakmak istiyor.

Daha önce UEFA, şampiyonlar ligi finaline kısıtlı miktarda seyirci alınabileceğini söylemişti. Basın mensuplarının da stadyumlarda bulunmasının önünü açmıştı. Ancak TFF buna dair kararı tek başına vermek istemiyor. Bundan dolayı bilim kurulundan görüş alınacak. Basın mensupları olsa bile mesafeli bir biçimde oturmalarına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta  tümünün maske kullanması zorunlu olacak.

Herkes Testten Geçecek

Maç öncesinde testlerin yapılması gibi bir zorunluluk söz konusu. Buna göre başta futbolcular olmak üzere, tüm takımların hocaları ve aynı zamanda kulüpte çalışan kişiler testten geçirilecekler. Bunun ardından tesislerin içine alınmaları bekleniyor. Olası bir kötü sonuçta ise hemen gerekli olan müdahale yapılacak.

Ateş Ölçme Kuralı Var

Süper lig maçlarının Alanya ve Antalya’da oynanması kesinleştiği zaman ateş de ölçülecek. Bunun için özel alanlar söz konusu olacak. Tüm katılımcıların ateşi ölçüldükten sonra onların stadyumlara girip girmeyecekleri belli olacak. Yani TFF hiçbir tedbiri göz ardı etmiyor. Bundan dolayı işini şansa bırakmayacak. Elbette bu süreç içinde her daim bilim kurulundan görüş alınacak. Böylelikle insan sağlığının göz ardı edilmesi gibi bir durum yok.

Röportajlarda Maske Kullanmak Zorunlu

Futbol maçlarının olmazsa olmazlarının başında elbette müsabaka önü ve sonu röportajları gelmekte. Buna çok uzun bir süreden beri hasret kaldık. Maçların açıklanan programa göre oynanması durumunda yine önceden olduğu gibi röportajlar yapılabilecek. Ancak bunun için en temel kural maske kullanımı olacak. Özellikle basın mensuplarının bu konuya kesinlikle riayet etmesi gerekmekte. Tüm bu süreç ise canlı yayınla ekranlara gelecek. Böylelikle futbol heyecanı kaldığı yerden devam edecek. Fakat maç sonu röportajlarının çok uzun sürmesi beklenmiyor.

Merak edilen bir diğer husus ise teknik direktörlerin karşılaşma sonrasında yapmış oldukları basın toplantısı. Bunun da daha önceden olduğu gibi yapılması bekleniyor. Ancak farklı kurallar üzerinden ve değişik bir konseptte gerçekleştirilmesi çok önemli. Yani odada bulunan herkesin maskeli olması gerekmekte. Bunun yanı sıra yine belli bir mesafeden soruların sorulması lazım. Ancak bu şekilde basın toplantısının yapılması gerekmekte.

Özel Bir Alan Yaratılacak

Son olarak sakatlık durumlarında nasıl bir programın uygulanacağından da bahsetmek lazım. Özellikle çok ciddi sakatlıklarda oyuncuların bir an önce hastaneye kaldırılması gibi bir durum var. İşte virüs ile mücadele süreci içinde bunun nasıl olacağı merak konusu. TFF bunun da yanıtını verdi. Buna göre hastaneye gitmesi gereken bir oyuncu için Antalya ve Alanya içinden hastaneler seçilecek. Bunların belli bir katı izole edilecek. Yani maç sırasında sakatlanan kişiler için özel olarak ayrılacak. Böylelikle olası bulaşının önüne de geçilmiş olacak.

Bilim Kurulu ile Görüşmeler Devam Ediyor

TFF bu kararları tek başına almayacak. Çünkü Corona virüsü salgınından dolayı artık birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de bilim kurulu olarak bilinen yapı söz hakkına sahip. Bundan dolayı ilk olarak mevcut kurul içindeki doktorlarla görüşülecek. Bunun sonrasında maçların hangi şartlarda oynanıp oynanmayacağına karar verilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı